
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 2.55 V |
| Output Current | 1.2 A |
| Output Voltage | 65 V |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost, SEPIC |
| Switching Frequency | 1.5 MHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Max Output Voltage | 65 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$5.07135
Ext.Price$5.07135
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.07135 | $5.07135 |
| 10 | $4.94702 | $49.47020 |
| 25 | $4.90562 | $122.64050 |
| 50 | $4.86458 | $243.22900 |
| 100 | $4.78213 | $478.21300 |
